Na początku nauki czegoś nowego każdy jest podekscytowany, jednak po jakimś czasie to mija. W nauce programowania jest dokładnie tak samo. Czy poznajesz nową technologię, czy zaczynasz się uczyć programowania od zera, zawsze jest moment, w którym wątpisz. Poniżej poznasz moje rady jak pozostać zmotywowanym mimo przeciwności. Zapraszam.

Problem, którego nie możesz rozwiązać, nie potrafisz znaleźć odpowiedzi na swoje pytanie, nie masz z kim wymienić myśli – to tylko kilka z wielu powodów, przez które się demotywujesz. Zaczynasz wątpić, czy się nadajesz do programowania i rozmyślasz, czy ta nauka nie była zmarnowanym czasem. Nie martw się, nie jesteś sam. Każdy programista miewa w końcu takie myśli, ja również je miałem. Jak się motywować, kiedy jesteśmy w dołku?

Celebruj małe zwycięstwa

Brzmi to strasznie górnolotnie, ale to działa. Kiedy uczysz się nowego języka, ciesz się z małych osiągnięć. Podziel swoje wielkie zadanie, jakim jest nauka programowania czy języka, na mniejsze części. Nie traktuj zadania jako jednego, ale jako np. dwadzieścia czy trzydzieści małych. Każde zadanie rozliczaj osobno. Zacznij od pierwszego zadania, a po jego zakończeniu daj sobie nagrodę i odpocznij chwilę. Później zacznij kolejny miniprojekt, skończ go i znowu – nagroda, chwila odpoczynku i kolejny krok.

Czasami prosto jest podzielić duże zadanie na małe. Na przykład nauka JSa może być podzielona np. na poznanie zmiennych, poznanie funkcji, poznanie warunków, poznanie pętli, poznanie zasięgów itp. Z drugiej strony, czasami jest to ciężkie. Zrobienie zadania w pracy programisty może mieć wiele zależnych od siebie części lub zależeć od innych ludzi. Jednak zawsze da się podzielić na podstawowe części, np. przygotowanie frontendu, przygotowanie backendu, połączenie front i back endu, przetestowanie czy wszystko działa, sprawdzenie, czy mamy błędy w konsoli itp. Cokolwiek, co pozwoli ci podzielić pracę na małe części.

Po skończeniu każdej części zrób sobie przerwę, wypij kawę czy herbatę, pograj w ping-ponga, odpocznij. Nagroda za minizadanie. Zobaczysz, jak szybko ci się spodoba. W końcu, aby zjeść słonia, trzeba to zrobić po kawałku :)

Nie porównuj się

Porównywanie się jest strasznym problemem. Każdy z nas jest inny, uczy się w innym tempie i co innego poznaje na początku. Każdy z nas ma inne doświadczenia, pracował w innych projektach i przeżył inne sytuacje. Dlatego nie warto się porównywać z innymi. Ktoś może być lepszy, ale może dlatego, że programuje parę lat więcej? Może ktoś akurat pracował w podobnym projekcie, więc zna już plusy i minusy konkretnego rozwiązania i dzieli się wiedzą. Może ktoś po prostu uczy się bardzo szybko i poświęca dużo wolnego czasu na pracę. Nigdy nie wiadomo. Porównywanie się nie nauczy cię nic, za to wytworzy w tobie wiele negatywnych emocji, np. obniżenie własnej wartości. Dlatego po prostu rób swoje, ucz się od lepszych od siebie i baw się dobrze.

Pamiętaj, że dopiero zaczynasz

Oczywistość, prawda? Jednak wiele osób oczekuje, że od początku łatwo się wszystkiego nauczą i od razu stworzą wielkie projekty. Rzeczywistość jest jednak inna – wiele czasu poświęconego dało niewielkie efekty. I to potrafi zdemotywować. Jednak jesteś dopiero na początku swojej drogi, masz dużo nowych rzeczy do nauki, a wiele problemów widzisz pierwszy raz w życiu. Dlatego tak dużo czasu poświęcasz na proste rzeczy. Jest to naturalny proces nauki, który każdy programista przechodził. Nie da się inaczej nauczyć programowania, niż robiąc projekty, myląc się, poprawiając swój własny kod, i tak w kółko. Teraz jest czas, gdzie możesz bez problemu popełniać błędy i się z nich uczyć. Nie zmarnuj go.

Małe projekty nie są złe

Każdy z nas chciałby napisać kolejnego Facebooka, ale zwykle kończy się to na tym, że rezygnujemy po jakimś czasie, przytłoczeni ilością rzeczy do zrobienia. Dlatego nie rób wielkich projektów, zacznij od małych. Uczysz się równie dużo, a do tego działasz zgodnie z zasadą drobnych zwycięstw – lepszy skończony i dopracowywany mały projekt niż żaden. To również może być część dużego projektu, czemu nie. Chcesz napisać nowego Facebooka? Zacznij od małego projektu – wall z informacjami. Kolejny projekt – strona SPA z możliwością dodawania postów. Kolejny projekt – Panel opcji do zmiany ustawień czy danych konta. Jeszcze inny projekt – chat. Tak robiąc, będziesz szczęśliwszy, ponieważ mimo że robisz niewielkie projekty, to jednak po pierwsze cieszysz się z małych zwycięstw, a po drugie krok po kroku zbliżasz się do swojego wielkiego celu.

Pamiętaj o swoim DLACZEGO

Dlaczego uczysz się programować? Dlaczego robisz ten konkretny projekt? Dlaczego siedzisz w weekend przed komputerem, zamiast robić cokolwiek innego? Poznaj odpowiedzi na te pytania i pamiętaj o nich cały czas. To one cię napędzają, to one dają siłę w chwilach kryzysu. Dlatego pamiętaj o nich cały czas.

Rób też inne rzeczy

Nie poświęcaj się programowaniu w 100%. Nie poświęcaj mu 100% twojego wolnego czasu. Jeżeli to zrobisz, zwątpisz i wypalisz się szybciej, niż myślisz. Rób sobie przerwy, odpoczywaj, zajmuj się czymś innym niż tylko kodowanie. Balans w życiu jest naprawdę ważny. Zamiast go zaburzać siedzeniem codziennie 12 godzin przed monitorem, warto zrobić coś innego. Warto użyć tej połowy mózgu, której nie używamy podczas programowania. Polepszy to twoje samopoczucie i paradoksalnie zwiększy chęć do pracy.

Poszukaj mentora

Bardzo ważnym elementem nauki jest osoba, która powie ci, co robisz dobrze a co źle. Postaraj się znaleźć taką osobę. Nie zawracaj jej też głowy każdym pytaniem, które masz, gdyż byłoby to nietaktowne, ale poproś o pomoc. Jeżeli masz z czymś problem dłuższy czas, czy nie wiesz jak podejść do jakiegoś problemu, spytaj się takiej osoby. Nowe, inne spojrzenie na problem często jest zbawienne, a doświadczenie mentora pozwala na szybszą naukę.

Gdzie znaleźć takich mentorów? Bardzo często lokalna społeczność ma wiele osób, które nawet nie wiedzą, że chciałyby być mentorami. Wystarczy podejść na meetupie i zapytać. Może znasz kogoś, kto pomaga innym w programowaniu. Często nauczyciele na studiach stacjonarnych, podyplomowych i bootcampach również pomagają ludziom. Zawsze również zostaje internet i programistyczne fora czy grupy na Facebooku. Zawsze jednak jest jakaś opcja.

Wracaj do tego, co lubisz

Największą motywacją jest nauka na przykładach, które lubisz. Jeżeli lubisz np. sztukę, to, zamiast robić mini-sklep-jakich-jest-tysiące zrób sklep z dziełami sztuki. Lubisz muzykę? Zrób stronę do słuchania muzyki. Lubisz jeździć na deskorolce? Zrób blog o deskorolkarzach. Lubisz gry planszowe? Spróbuj przenieść jedną grę do programu. Jak widzisz, możliwości jest naprawdę wiele, chodzi tylko o odnalezienie tego, co lubimy, i połączenie tego z tym, czego się uczymy. Będziesz pracować z uśmiechem na ustach, a reszta przyjdzie sama :)

Podsumowanie

Jest wiele sposobów na zwiększenie motywacji. Część z nich może na ciebie działać słabo, a inne mogą okazać się super efektywne. Wypróbuj wszystkie, a na pewno któraś ci pomoże. A motywacja to najlepsza droga do szybkiej i wydajnej nauki.

Jeżeli masz swoje sposoby na zwiększanie motywacji – podziel się nimi w komentarzach :)