Nowy rok, a w szczególności styczeń, to czas postanowień. Jednym z nich jest nauka programowania i chęć rozwoju w IT. Jednak w natłoku tych wszystkich technologii zadajemy sobie pytanie – czego się uczyć. Postaram się dzisiaj na to pytanie odpowiedzieć.

Opcji do nauki jest cała masa. Nie sposób nawet wyliczyć jak dużo. Osoby siedzące w IT i chcące rozwoju mniej więcej wiedzą czego warto się uczyć, chociaż nie zawsze. Jednak co mają powiedzieć osoby, które dopiero zaczynają programować lub programują rok/dwa? Natłok technologii może przerażać i zabijać motywację.

Dlatego właśnie powstało to zestawienie. Najpierw omówię języki programowania, które warto znać. Jest to ważne zwłaszcza na początku programowania, ale też dla osób chcących w wolnym czasie poznać coś nowego. Po językach programowania przyjdzie czas na technologie frontendowe. Zaczynajmy!

Języki programowania

4. Java

Na czwartym miejscu jest Java. W ankiecie StackOverflow zaznaczono, że używa jej ponad 45% developerów. Java jest prosta w nauce, a w internecie można znaleźć dużo poradników do nauki. Co więcej, nauka Javy pozwala szybko przejść z programowania backendu do programowania na Androida, co również jest sporym plusem.

3. Go/Golang

Język stworzony przez Google z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Sporo dużych firm powoli przepisuje swoje backendy na Go, gdyż jest on szybki, wydajny i przyjemnie się w nim pisze. Polecam spróbować.

2. Python

Wspaniały jako pierwszy język programowania. Cechuje się prostotą składni, przyjemnym tworzeniem kodu i szybkością działania. Do tego coraz więcej narzędzi z zakresu AI czy Machine Learning jest tworzone w Pythonie, więc warto się go uczyć.

1. JavaScript

Niekwestionowany król języków do nauki. Ankieta StackOverflow nie pozostawia złudzeń – 70% ankietowanych go używa. Community cały czas rośnie, pojawiają się nowe frameworki, cały czas tworzone są nowe poradniki. Po prostu ten język żyje i jest obecnie na topie. Jego nauka opłaci się prędzej czy później.

Frontend

Skoro już o JavaScripcie mówimy, to przedstawię moim zdaniem technologie frontendowe, których warto się nauczyć w 2019.

4. GraphQl

Projekt Facebooka zdobywa coraz większą popularność. Na razie się nie zanosi, żeby zastąpił on RESTa, ale jednak coraz więcej firm zaczyna go używać. Warto się zapoznać, chociażby na przyszłość.

3. TypeScript

TypeScript jest cały czas rozwijany, a jego popularność nie maleje. TS dodaje większość rzeczy, których brakowało w JavaScripcie, za co jest kochany przez frontendowców. Warto go znać.

2. NativeScript

Według mnie niedoceniany framework pozwalający na tworzenie aplikacji na Androida i iOs. Zdobywa on jednak cały czas popularność, community się rozrasta, a sam język się rozwija, co sprawia, że warto się z nim zapoznać. Rośnie nam poważny konkurent dla React Native

1. Wielka trójka – React/Angular/Vue

Kazdy z tych frameworków jest w czymś dobry. Kazdy ma swoje problemy. Polecam zapoznać się z jednym, dowolnie wybranym przez Ciebie, gdyż dobra znajomość dowolnego z nich pozwala spokojnie odnaleźć się na rynku pracy.

Podsumowanie

Są to, według mnie, najlepsze opcje do nauki w 2019. Oczywiście mamy wiele możliwości rozwoju, więc jeżeli uczysz się czegoś innego – nie rezygnuj. Warto uczyć się czegokolwiek, ale do sensownego poziomu, niż zmieniać wszystko po chwili i szukać idealnego języka przez parę miesięcy, finalnie nie ucząc się niczego. Dlatego ucz się! Ucz się jak najwięcej, a nie będziesz zawiedziony :)

Jeżeli masz swoje typy lub masz swoje przemyślenia na ten temat, daj mi o nich znać w komentarzach!