W obecnych czasach jest ogromna ilość wiedzy, która jest dostępna w internecie. Tutoriale, kursy online, PDFy czy e-booki są na wyciągnięcie ręki. Za darmo. Czy przy takich możliwościach frontend developer musi iść na studia? Czy kursy nie są tylko wydawaniem pieniędzy? Czy uczelnia jest Ci w ogóle potrzebna? Czy jako frontend developer potrzebujesz kursów lub studiów? Dzisiaj odpowiemy sobie na te pytania!

Studia dzienne i zaoczne

Zacznijmy od studiów dziennych i zaocznych. Studia dzienne to nauka jak w szkole, do 5 dni w tygodniu, przez 6 semestrów w wypadku studiów licencjackich, przez 7 semestrów do uzyskania tytułu inżyniera lub w sumie 5 lat do magistra. Studia zaoczne to płatne studiowanie taki sam czas jak studia dzienne, ale za to spotyka się tylko w weekendy, wcześniej określone i zapowiedziane. Nazywa się to zjazdami, i jest ich około 15 w semestrze. Niestety, to, że na studiach zaocznych poświęca się mniej czasu na naukę na miejscu, oznacza, że więcej trzeba będzie się uczyć w domu.

Jak widzisz, problem ze studiami jest taki, że są czasochłonne i zajmujące. Mało osób ma obecnie czas, a w przypadku studiów zaocznych jeszcze pieniądze, żeby poświęcić kolejne 3/3,5 lub 5 lat na studia.

Studia dzienne lub zaoczne dają Ci wiedzę ogólną, o całości IT. Poznasz podstawy programowania, sieci czy systemów, ale też dowiesz się, jak jest zbudowany procesor, poznasz assemblera czy dowiesz się jak planować wytworzenie oprogramowania. Wiedza bardzo szeroka, ogólna, i niestety ogromna, a przez to często ciężka do zapamiętania. Jest tego najzwyczajniej w świecie bardzo dużo, jednak nie to jest największym problemem.

Otóż studia nie zawsze uczą używania najpopularniejszych obecnie na rynku pracy technologii. Niestety, ale program studiów zwykle nie nadąża za rozwojem branży. Musimy te braki nadrobić na własną rękę. Musimy sami dostosować się do pracodawców, ucząc się samodzielnie, poza studiami, zwykle w wolnym czasie. Musisz poznawać nowoczesne technologie i cały czas być na bieżąco z ofertami pracy, właśnie po to, by wiedzieć, czego używają firmy. Studia dadzą Ci podstawy, ale to obecnie za mało.

Ukończone studia są dobrą pozycją w CV, zwłaszcza na początku, kiedy szukasz pierwszej pracy. Świadczą o tym, że masz cierpliwość i potrafisz osiągnąć pewne długoterminowe cele. Mówią też o tym, że, przynajmniej w teorii, znasz podstawy wielu technologii oraz posiadasz wiedzę potrzebną do w pracy. Skończone studia to również praca inżynierska lub magisterska, którą możesz się pochwalić na rozmowie i na jej podstawie pokazać swoje umiejętności.

Małe firmy IT zwykle nie kładą nacisku na studia, bardziej zależy im na wiedzy i umiejętnościach. Jeżeli jesteś w stanie je udowodnić, studia są pomijalne w CV. Z drugiej strony duże firmy IT, czy też tak zwane „korpo” potrzebują studiów z prostego względu. Dla klienta.

Większość klientów dużych firm nie do końca dobrze radzi sobie w ocenianiu kandydatów z firmy IT, bo się na tym np. nie zna. Szuka wtedy jakiejś prostej zależności, która wzbudzi w nich zaufanie. Czymś takim są właśnie staż pracy oraz ukończone studia, a co za tym idzie stopień naukowy.

Czy studia są potrzebne?

Tak więc czy studia same z siebie są niezbędne w IT? Zdecydowanie nie. Czy zatem są potrzebne? Na pewno dla kogoś, kto idzie na nie z zerową wiedzą z IT, jak ja 8 lat temu, są potrzebne. Pokazują i tłumaczą nowy świat programowania. Ale jeżeli ktoś ma wiele samozaparcia do nauki samemu, ma znajomych, którzy wytłumaczą czy pomogą na początku i chce się uczyć samemu konkretnych technologii, a nie wszystkiego po trochu, nie musi na nie iść. Jest w stanie wszystkiego nauczyć się samemu. Jak długo mu to zajmie, zależy od konkretnej osoby, ale jest to do zrobienia. Tak więc jeszcze raz – studia nie są wymagane, ale czasami są potrzebne.

Czy warto iść na studia?

Jeżeli masz czas i pieniądze, oraz idziesz z wiedzą, że musisz dużo pracować poza samymi studiami, jak najbardziej warto iść na studia. Wiedza ogólna może okazać się pomocna w wielu przypadkach. Nie jest to niezbędne oczywiście, ale jeżeli masz warunki, naprawdę warto!

Studia podyplomowe, bootcampy i kursy online

Studia podyplomowe, bootcampy i kursy online uczą nas jednej konkretnej dziedziny lub technologii. Przykład: na wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej obecnie są prowadzone studia podyplomowe na kierunkach:

  • Marketing Internetowy
  • Informatyka
  • Data Science
  • UX Design
  • Bezpieczeństwo Sieci
  • Front-End
  • JavaScript
  • Cyberbezpieczeństwo

Jak widzisz, oddzielnych obszarów jest całkiem sporo. Nauka trwa rok podzielony na dwa semestry. Jest to intensywna nauka, gdzie sporo rzeczy trzeba robić poza studiami, nawet bardziej niż podczas studiów zaocznych. Jest to trudne, zważywszy na fakt, że większość studentów ma obecnie swoje prace, a dodatkowo chciałoby się mieć życie prywatne.

Bootcampy są krótsze od studiów podyplomowych i trwają zwykle 6-8 weekendów, podczas których trzeba się uczyć wielu nowych rzeczy bardzo, bardzo szybko. Dużo też trzeba robić samemu w domu. Jeżeli ktoś chce zacząć naukę programowania, czasami jest to dobre rozwiązanie, jednak w większości przypadków niestety, ale kursanci nie wytrzymują tempa nauki i odpuszczają ją. Niemniej jest to jedna z form nauki nowej dziedziny czy technologii, lub szybkiego wejścia w IT.

Kursy online z kolei są zwykle dostępne długi czas. Można je robić wtedy, kiedy akurat ma się ochotę tam, gdzie mamy ochotę. Tak, jak studia podyplomowe i bootcampy, mogą uczyć technologii lub podstaw IT, a do tego bardzo często pozwalają na śledzenie wyników i dostęp z poziomu przeglądarki.

Problemem jest to, że rzadko można zadać osobie prowadzącej pytanie, więc zostajemy z błędem sami. Może czegoś nie zrozumieliśmy, może coś nie działa tak, jak powinno, a może po prostu kurs jest przestarzały. Nie ma nauczycieli, których można zapytać w dowolnym momencie o zdanie czy o pomoc. Dlatego kurs jest dobry, kiedy już podstawy się zna, lub kiedy bardzo dobrze i powoli objaśnia coś od zera.

Czy studia podyplomowe, bootcampy i kursy online  są potrzebne?

Potrzebne – jak najbardziej. Wymagane – nie. Wszystkie powyższe rzeczy pozwalają zdobyć wiedzę szybciej. Ktoś już za nas nauczył się czegoś, opakował tę wiedzę i przedstawił w prostej formie, dlatego my możemy, najczęściej za pieniądze, użyć tego skrótu, żeby nauczyć się szybciej pewnych technologii czy umiejętności. Nie jest to wymagane do pracy, zawsze można samemu wszystkiego się uczyć od zera, ale bardzo często pomaga. W wielu pracach jest to również potrzebne, gdyż ciężko byłoby wielu pracownikom po kolei tłumaczyć to samo. Prościej jest nagrać kurs na wideo i udostępnić każdemu do obejrzenia.

Czy warto iść na studia podyplomowe, bootcampy lub kursy online?

Jeżeli uważasz, że brakuje Ci jakiejś umiejętności, oraz masz czas i pieniądze, żeby za naukę zapłacić, a przede wszystkim jeżeli chcesz szybciej się nauczyć – jak najbardziej warto skorzystać z powyższych opcji. Poszukaj na internecie tych bootcampów, kursów lub studiów podyplomowych, które mają najwięcej pozytywnych opinii, i tam się kieruj. Ktoś inny zrobił najtrudniejszą pracę, związaną z szukaniem i grupowaniem wiedzy, teraz czas na Twój ruch.

Podsumowanie

Jak widzisz, to, czy studia dzienne, podyplomowe, zaoczne, kursy lub bootcampy są potrzebne, zależy od wielu rzeczy. Czas, pieniądze, chęci, etap w życiu czy obecna praca determinują wiele, ale trzeba pamiętać jedno. Czegokolwiek nie wybierzesz, będziesz musiał się uczyć. Samo kupienie i chodzenie na jedną z opcji wyżej nic nie da, musisz się uczyć i pracować nad kodem.

A ty jak uważasz? Czy któraśz opcji wyżej jest potrzebne programiście? Daj znać w komentarzu :)