Skoro już wiemy, dlaczego warto stworzyć bloga oraz jakie są najpopularniejsze wymówki, żeby tego nie robić, to czas najwyższy tego bloga założyć! Dzisiaj opowiem o podstawach tego, jak stworzyć swojego bloga. Zaczynamy!

Słowniczek na start

Najpierw poznajmy podstawowe terminy używane podczas blogowania. Chodzi o to, żeby wiedzieć CO się robi, zanim zaczniesz coś robić. Oszczędzi Ci to sporo czasu :) Pojęcia uzupełnię o polecane usługi, dzięki czemu start nowego bloga będzie jeszcze szybszy. Jeżeli będziesz mieć jakieś pytania, zadawaj je w komentarzu. Chętnie na nie odpowiem :)

Blog

Blog to Twoje własne miejsce w internecie. Twoja strona, gdzie to TY masz pełnię władzy, to TWOJE informacje się pojawiają, to TY zarządzasz w pełni treścią. Twój jest ten kawałek internetu — parafrazując klasyka. Ogólnie blogi to miejsce, gdzie uzewnętrzniasz się przed internetem, przelewasz swoje myśli, uczysz innych lub po prostu piszesz to, co chcesz. Tworzysz dla ludzi wartość, a ludzie odwdzięczają się, na różne sposoby.

Jest wiele możliwości założenia bloga, można je podzielić na 3 główne grupy:

  1. Blogi na całkowicie zewnętrznych stronach i usługach
  2. Blogi na stronie WordPress.org
  3. Blogi na własnym hostingu

Co do punktu pierwszego — nie polecam. Mimo że blog jest Twój, to wielu rzeczy konfigurować nie możesz. Sporo opcji jest zablokowanych, a Ty masz nad sobą kogoś. W dowolnym momencie Twój blog może być zamknięty lub ocenzurowany, zależnie od widzimisię właścicieli. Największymi stronami pozwalającymi na takie blogi to:

Osobiście nie polecam tego sposobu na bloga, głównie przez to, że jest ktoś trzeci, kto ma większą władzę niż ja czy Ty.

Odnośnie do punktu drugiego — opcja lepsza. Mniej władzy po stronie serwisu, więcej po Twojej, większa możliwość customizacji czy zmian wyglądu, ale dalej jest ktoś ponad Tobą. Jeżeli chcesz mieć w stu procentach darmowy blog, ta opcja jest dla Ciebie. Jeżeli jednak możesz wydać około 30 złotych miesięcznie — polecam Ci sposób trzeci.

Trzeci sposób, czyli całkowicie własny blog na własnym hostingu, to najlepsza według mnie opcja. 100% władzy, robisz tak, jak Ty chcesz. Masz 100% władzy nad komentarzami, nad artykułami, robieniem stron i ich ilością, danymi, pluginami itp. Kosztuje jednak trochę pieniędzy, około 30zł miesięcznie w podstawowej wersji. Jeżeli jednak chcesz mieć 100% władzy — polecam ten sposób.

Artykuł

Artykuł to tak naprawdę jeden wpis. To samo, co artykuły w gazetach, z tym że na blogu. To tutaj umieszczasz to, co chcesz przekazać do internetu. Jest wiele rodzajów artykułów, a te najpopularniejsze to artykuły tekstowe. Można tworzyć również artykuły ze zdjęciami, video, galerie zdjęć, audio itd. Wachlarz opcji jest naprawdę szeroki, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Kategoria

Kategoria jest grupą artykułów powiązanych jakąś treścią. W książkach kategorie to np. książki fantasy, książki popularnonaukowe czy romanse. Podczas blogowania to Ty ustalasz, jakie masz kategorie. Dobrą praktyką jest to, żeby artykuł miał jedną, maksymalnie dwie kategorie. Z drugiej strony, jeżeli jedna kategoria zaczyna mieć ponad 50 artykułów, warto ją rozbić na mniejsze kategorie. Jako że kategorie mają strukturę drzewa, bez problemu możesz określić kategorię główną np. Przepisy na Śniadanie, oraz bardziej szczegółowe zawierające się w ogólnej kategorii, np. Przepisy z mięsem, Śniadanie w 15 min. czy Śniadanie bez mięsa.

Tag

Tagi opowiadają o tym, co można znaleźć w artykule. Razem z kategorią uzupełniają się, dając krótki opis Twojego artykułu. Jeżeli kategorią jest Przepis na śniadanie, to tagami mogą być: jajka, chleb, masło itp. Tagi są krótkie, max. 1-2 słowa. Podczas gdy artykuł powinien mieć 1-2 kategorie, tagów może mieć tyle, ile chcesz. W końcu opisują one zawartość :)

Domena

Jest to adres internetowy. Domeną jest “google.pl”, “rwbit.pl” czy “facebook.com”. Aby zostać posiadaczem domeny, musisz najpierw założyć konto na stronie sprzedającej domeny, a następnie taką domenę kupić. Koszt to niecałe 100zł za zakup na pierwszy rok i około 100zł za przedłużenie na każdy kolejny rok. Wydaje się sporo, ale jednak własny adres w internecie jest tego wart.

Do zakupu domen polecam:

  1. https://www.aftermarket.pl/
  2. https://www.zenbox.pl/

Obydwie strony są bardzo dobre i mają konkurencyjne ceny, jeżeli chodzi o domeny. Moim zdaniem warto mieć domenę na innym portalu niż Twój hosting, gdyż w razie awarii tracisz tylko połowę potrzebnych do działania bloga rzeczy, a nie całość.

Uważaj również na strony oferujące domeny za 1zł. Owszem, pierwszy zakup kosztuje 1zł, ale przedłużenie domeny jest drogie, droższe niż u konkurencji. Po 2 latach będziesz już na minusie, tak więc uważaj. ZAWSZE sprawdzaj cennik: dokładną cenę zakupu oraz cenę przedłużenia domeny. Porównaj wyniki i policz, co Ci się najbardziej opłaca.

Hosting

Hosting to, nazwijmy to skrótowo, kawałek miejsca na czyimś serwerze. Za zapłacenie określonej sumy miesięcznie lub rocznie ten ktoś, zwykle firma hostingowa, udostępnia Cito miejsce.

Można zadać sobie pytanie “Dlaczego mam dla nich płacić? Przecież mam komputer i dostęp do internetu, prawda?” Otóż nie do końca. Może i masz komputer i internet, ale serwer musi przede wszystkim działać non stop, 24/7 (w końcu nie wiesz, kiedy ktoś wejdzie na Twoją stronę), musi być odporny na brak prądu czy mieć dobre chłodzenie. Internet też musi mieć adres zewnętrzny, czyli widoczny w internecie, za co się dodatkowo płaci. Jak sobie podliczysz koszt tego wszystkiego, to oddanie odpowiedzialności dla firmy specjalizującej się w tym za około 20-30zł miesięcznie jest rozwiązaniem bardzo dobrym.

Jeżeli chodzi o zakup hostingu, to gorąco polecam:

  1. https://www.zenbox.pl/

Sam korzystam z tego hostingu i jest naprawdę dobry. Prosty w instalacji WordPress, proste zarządzanie pocztą, prosta, a przede wszystkim darmowa, instalacja SSL oraz baaaaaardzo dobry support sprawiają, że polecam ich każdemu.

WordPress

WordPress jest systemem do zarządzania treścią, w tym wypadku do zarządzania naszym blogiem. To WordPressa instalujemy na naszym hostingu, i to w nim piszemy nasze artykuły. Będziesz musiał go poznać, co nie jest trudne, i zacząć go używać, gdyż obecnie jest najprostszym sposobem na blogowanie na swoim hostingu. Ogromne możliwości customizacji, dodanie wtyczek czy zmiany wyglądu sprawiają, że jego popularność stale rośnie. Po prostu polecam WordPress- oszczędza ogrom czasu.

Poczta

Razem z hostingiem otrzymujesz swoją pocztę e-mail. Po podpięciu domeny Twoja poczta będzie zawierać adresy z końcówką Twojej domeny, np. w moim przypadku jest to “@rwbit.pl”, dlatego też być może otrzymujesz już ode mnie e-maile z cotygodniowym zestawieniem ciekawych linków z adresu “dawid@rwbit.pl”.

Jeżeli chcesz blogować dłużej, to tworzenie różnych adresów pod domeną bloga jest przydatne oraz bardzo profesjonalne :)

Płatny wygląd

Siłą WordPressa jest to, że możesz prawie dowolnie zmieniać jego wygląd. Jest ogrom darmowych wyglądów, których możesz użyć. Są też wyglądy płatne, które są tworzone i rozwijane przez duże firmy. Takie wyglądy z reguły są nieco lepsze i oferują więcej opcji niż te darmowe. Jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy — ok, nie wydawaj :D Darmowe wyglądy są super! Jeżeli jednak chcesz lub możesz wydać trochę więcej pieniędzy, polecam stronę:
1. https://themeforest.net/

Jest to strona z według mnie najlepszymi płatnymi skórkami. Średnia cena to około 40-60 dolarów, więc sporo, ale często mają promocje. Ja swój wygląd bloga również mam z tej strony. Gorąco ją polecam.

Podsumowanie

Jak widzisz, sporo jest do ogarnięcia, zanim zaczniesz. Spokojnie, przejdziemy wszystko po kolei jeszcze raz, razem. Po kolei, od zera do założenia bloga pokażę Ci wszystko, co musisz umieć. Już za tydzień zaczniemy od kupna domeny, hostingu, i założenia bloga.

Jeżeli masz jakieś pytania lub chcesz wiedzieć więcej — zapraszam do komentarzy.

Poniżej również live z poniedziałku o tematyce dzisiejszego wpisu: