Rynek IT w Polsce jest bardzo dynamiczny. Bardzo dużo osób zmienia firmy, a co roku pracę zaczyna wielu junior developerów. Ich wszystkich łączy jedno — rozmowa kwalifikacyjna. Dobre przygotowanie do niej pozwoli uniknąć niespodzianek czy zawodów, a nawet zwiększy szanse na pracę.

Witajcie! Jest to pierwszy wpis w nowej serii dotyczącej rozmów kwalifikacyjnych w IT. Sam uczestniczyłem w wielu rozmowach i jako uczestnik, i jako prowadzący, i chciałbym się podzielić z Tobą wiedzą, która Ci pomoże przejść rozmowę o pracę jak najlepiej. Nie przedłużając — zaczynajmy.

Jak wygląda proces rekrutacji?

Cały wzorcowy proces dzieli się na parę podpunktów:

 • Przed rozmową
  • Stworzenie i wysłanie CV
  • Przygotowanie się do rozmowy
 • Rozmowa
  • Rozmowa miękka
  • Rozmowa techniczna
  • Pytania do firmy
 • Po rozmowie
  • Kontakt i feedback
  • Spotkanie z podpisaniem umowy

Oczywiście część punktów czasami będzie pominięta, niemniej tak ogólnie to wygląda. Proces nie jest skomplikowany, lecz często czasochłonny i nie zawsze od ciebie zależny. Nie martw się jednak. Krok po kroku przejdziemy przez wszystkie punkty.

Plusy rozmowy kwalifikacyjnej

Może się wydawać, że jedynym plusem rozmowy kwalifikacyjnej jest praca, ale nic bardziej mylnego. Przede wszystkim poznajesz swoją wartość na rynku pracy. Jest to ważne, gdyż wiesz, na co cię stać i na jakie zarobki możesz liczyć. Może się okazać, że za tą samą pracę ktoś zaoferuje ci o połowę większe wynagrodzenie-warto się zastanowić :)

Kolejnym plusem rozmowy, bezpośrednio związanym z poprzednim, jest wzrost pewności siebie. Bardzo często nie wierzymy w siebie i w swoje umiejętności, a czasami projekt czy firma zwiększa w nas to uczucie. Rodzi się frustracja-nic nie umiem, do niczego się nie nadaję. Przejście się na rozmowy i przejście pozytywnie paru, nawet bez propozycji pracy, pokaże wam wasze umiejętności i odbuduje utraconą wartość we własnych oczach.

Niewątpliwym plusem jest uzyskanie informacji zwrotnej. Osoba, która nie jest z nami związana, obiektywnie nas oceniła i może pomóc w znalezieniu tego, czego nam brakuje. Bardzo często sami tego nie wiemy, a przyjaciele czy współpracownicy nie chcą nas ranić, więc taka obserwacja osoby z zewnątrz jest bardzo cenna.

Małym plusikiem jest to, że widzimy, co jest obecnie na czasie. Najnowsze trendy frontendowe to jedno, ale po rozmowach wiemy dokładnie, czego się oczekuje od Ciebie w firmach w twoim rejonie. Co z tego, że wchodzi Angular 7, skoro w twoim mieście pracuje się głównie na Angularze 5.

Przejście kilku rozmów kwalifikacyjnych pozwala nam się do nich przyzwyczaić, a co za tym idzie zmniejszyć poziom stresu na rozmowie oraz opanować swoje ciało. Kandydaci, kiedy są zdenerwowani, ciężko odpowiadają na pytania z zakresu, który jest im doskonale znany, co sprawia mylne wrażenie dla rekrutera.

Rozmowa kwalifikacyjna przynosi wiele dobrego, nawet jeżeli nie otrzyma się pracy. Według mnie powinno się odbywać jedną rozmowę co 6-12 miesięcy. Jest to optymalny czas na pracę nad sobą i swoimi brakami między rozmowami.

Przed rozmową-Stworzenie i wysłanie CV

Na samym początku musimy stworzyć CV. Jest wiele dróg i sposobów, aby to zrobić. Tak wiele, że nie starczyłoby mi miejsca, żeby opisać je wszystkie, dlatego skupię się na najważniejszych aspektach.

Po pierwsze – CV musi być czytelne. Powinno zawierać maksymalnie 2 strony i w czytelny i przejrzysty sposób zawierać wszystkie informacje potrzebne w tym konkretnym procesie rekrutacyjnym. Tak, w tym konkretnym – idąc na rozmowę kwalifikacyjną rekruter i tak nie weźmie pod uwagę twoich poprzednich prac poza zawodem IT czy około-IT więc nie trzeba ich wpisywać.

Po drugie – ważne informacje. Na początku powinieneś podać swoje umiejętności przydatne na stanowisku, np. chcąc dostać pracę jako frontend developer, można wypisać jakie technologie znasz (JS, TS, ES6, SASS itp.). Później podaj doświadczenie od najnowszego (jeżeli jest w IT lub około-IT), po nim swoje osiągnięcie (znowu-IT lub około-IT) i na końcu języki obce.

Po trzecie  -informacje o Tobie. Wystarczy imię, nazwisko, numer telefonu, e-mail i miasto zamieszkania. Naprawdę, tylko tyle informacji umieszczone na samym początku CV jest ok. Po co zmniejszać czytelność CV umieszczając informację np. o pełnym adresie. Z punktu widzenia rekrutacji jest to zbędne (nie słyszałem, żeby ulica zamieszkania miała wpływ na otrzymanie pracy). Powinno być czysto i przejrzyście.

Po czwarte – interpunkcja i błędy. Sprawdźcie CV. Sprawdźcie jeszcze raz. A później poczekaj parę godzin i jeszcze raz. I najlepiej pokaż komuś innemu, niech też sprawdzi. Błędy się zdarzają, ale postarajmy wyeliminować ich jak najwięcej. W końcu to nasza wizytówka.

Według mnie to najważniejsze informacje. Jeżeli chcecie — eksperymentujcie. Próbujcie. I nie bójcie się wyrzucić CV do kosza po spędzeniu nad nim wielu godzin. CV jest waszą wizytówką, jest pierwszym kontaktem firmy z Tobą, pokazuje naprawdę wiele o tobie jeszcze zanim w ogóle spotkasz się z kimkolwiek. A przecież chcesz wypaść jak najlepiej :-)

Podsumowanie

Jak widzicie, czeka cię naprawdę sporo pracy, i to jeszcze zanim pójdziesz na rozmowę, ale zainwestowany czas na pewno się zwróci. Może nie od razu, może będziesz potrzebował więcej czasu czy rozmów, ale w końcu osiągniesz to, co planujesz. Zdobędziesz wymarzoną pracę. I mam nadzieję, że chociaż minimalnie Ci w tym pomogłem. W kolejnym odcinku opiszę kolejny krok-przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Jeżeli masz jakieś pytania – śmiało! Pisz w komentarzu!