Rozmowa kwalifikacyjna #06 - Kontakt i feedback
Rozmowa kwalifikacyjna #06 - Kontakt i feedback

Udało się. Przeżyłeś rozmowę. Teraz należy dopełnić jeszcze paru formalności. Jedną z nich jest kontakt z firmą i feedback.


Jest to szósta część serii „Rozmowa Kwalifikacyjna”. Zapraszam do pozostałych artykułów:
Rozmowa kwalifikacyjna #01 – Wstęp
Rozmowa kwalifikacyjna #02 – Przygotowanie się do rozmowy
Rozmowa kwalifikacyjna #03 – Początek rozmowy, część miękka i porady ogólne
Rozmowa kwalifikacyjna #04 – Ogólna rozmowa techniczna
Rozmowa kwalifikacyjna #05 – Pytania do firmy


Niektórzy uważają, że jest to niepotrzebne. Ja się z nimi nie zgadzam. Skoro na rozmowie byłeś profesjonalny, dlaczego nie miałbyś być taki po wyjściu z rozmowy?

Kontakt z firmą

Ważną kwestią jest napisanie do firmy po rozmowie. Najlepiej tego samego dnia wieczorem lub dnia kolejnego. Napisz w wiadomości podziękowanie za zaproszenie na rozmowę oraz opisz swoje przeżycia. Oczywiście wszystko w sposób profesjonalny, ale tez nie za sztywno. Najlepiej szczerze, uprzejmie napisać co myślisz o rozmowie, czy ci się podobało i co myślisz o firmie na podstawie tego, czego się dowiedziałeś.

Przykład –
„Dziękuje za zaproszenie mnie na rozmowę. Przebiegła ona bardzo dobrze, rekruter był profesjonalny i widać było, że zna się na rzeczach, o których mówi. Podobało mi się X i Y. Również dowiedziałem się sporo rzeczy o firmie, które tylko mnie zachęcają do pracy dla Państwa”.

Feedback

Teraz czekamy na odpowiedź firmy ap ropo naszej rozmowy. To jest najgorsze – oczekiwanie. Cisza, cisza, i w końcu jest, przychodzi odpowiedź. Czytamy i… dowiadujemy się jednej z dwóch rzeczy. Przyjęcie lub odmowa.

Jeżeli odmowa – trudno. Zdarza się każdemu. Nie ma co się załamywać tylko próbować dalej. Teraz trzeba wysłać odpowiedź do firmy. Nie obrażaj się ani nie pisz z agresją. Do końca pokazuj się jako profesjonalista. Napisz w wiadomości podziękowanie oraz poproś o szczery feedback. Zapytaj, czy powodem były za małe umiejętności techniczne, zbyt wysokie wymagania finansowe, czy po prostu był ktoś lepszy.

Taka informacja na pewno ci się przyda. Weryfikacja przez osobę zewnętrzną jest bardzo cenna, gdyż pokazuje ci, jak wiele umiesz i jak wiele ci brakuje, oraz pokazuje czy twoje oczekiwania finansowe są ok. Dlatego właśnie warto być profesjonalnym i uprzejmym do końca – własnie taka postawa pomaga firmom dać szczery feedback.

Jeżeli jednak się dostałeś – gratulacje! Napisz podziękowania oraz w kolejnych wiadomościach umów się na ostatnie spotkanie. Spotkanie, na którym dogadasz się co do szczegółów umowy i prawdopodobnie ją podpiszesz. Więcej na ten temat dowiesz się w kolejnym wpisie.

Jeżeli masz jakieś pytania lub opinie – zostaw komentarz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here