Ogromna ilość książek może przytłoczyć, dlatego dzisiaj chciałbym Ci przedstawić top 9 książek po polsku dla junior frontend developera. Książki będą po polsku, aby ułatwić naukę na początku.

Zanim zacznę, chciałbym podkreślić, że ogólnie nie jestem zwolennikiem książek do nauki programowania. Książki są bardzo statyczne, nie można zadać pytania, jak podczas kursu na żywo, nie można od razu sprawdzić, jak coś działa, a i samo przepisanie kodu zwykle jest nudne i długie. Dlatego odsyłam do mojego wpisu, w którym mówię, z czego się uczyć jako junior developer. Polecam tam inne źródła wiedzy. A teraz – zaczynamy!

JavaScript – Mocne Strony

Zestawienie otwiera świetna książka Douglasa Crockforda. Opowiada ona, jak tworzyć lepsze programy, jak wykorzystywać zalety JSa, jak optymalizować algorytmy oraz jak poprawnie działać w obrębie JavaScriptu.

JavaScript. Wzorce

Książka Stoyana Stefanova, w której poznamy najlepsze wzorce projektowe dla JSa, najlepsze opcje i możliwości w pracy z JavaScriptem oraz hacki, które przyśpiesza działanie i pisanie programów frontendowych.

JavaScript i jQuery. Interaktywne strony WWW dla każdego. Podręcznik Front-End Developera

Podręcznik Jona Ducketta nie jest może stricte podręcznikiem, jest za to świetną książką dla każdego frontend developera. Początki w JSie i jQuery, podstawy poprawnego używania wymienionych technologii czy o wiele szybsza praca powyższego duetu.

Seria You Don’t Know JS/Tajniki języka JavaScript

6 książek, które moim zdaniem każdy frontend developer powinien przeczytać. Absolutny must-have i must-read dla osób pracujących w JSie. Opowiadają absolutnie o wszystkim, co jest w JSie. Składnia, pętle, zasięgi, this, asynchroniczność – to dopiero początek.

Seria składa się jak na razie z sześciu książek:

  • Na drodze do biegłości – opowiada o początkach w JSie oraz przedstawia warte do zapamiętania na początku nauki koncepcje.
  • Zakresy i domknięcia – wszystko o zakresach funkcji, zmiennych i o clojures – domknięciach.
  • Asynchroniczność i wydajność – tutaj znajdziemy głównie pracę z API oraz przyśpieszanie aplikacji
  • Typy i składnia – odpowiada na pytanie “Jak pracować poprawnie z typami, ze składnią i z obiektami JSa”
  • Wskaźnik this i prototypy obiektów – tutaj znajdziemy wszystko o this
  • ECMAScript 6 i dalej – najnowsza część, opowiadająca o wszystkich nowościach z ES6 oraz o dalszych planach na JS

Gorąco polecam tę serię książek dla każdej osoby pracującej w JavaScriptem. Cała seria po angielsku jest dostępna za darmo tutaj, za polskie wydanie niestety trzeba zapłacić.

Podsumowanie

Powyższe 9 pozycji to najlepsze według mnie książki na początek nauki. Oprócz czytania przede wszystkim musisz programować. Tylko programując nauczysz się programować :) Jeżeli masz jakieś pytanie lub chcesz się podzielić swoją opinią, zapraszam do komentarzy!