Wszyscy wiemy, że Javascript rozwija się bardzo szybko. Rok 2018 przyniósł wiele nowości, jak Storybook, Next.js czy Angular 7, a rok 2019 zapowiada się jeszcze ciekawiej.

Od jQuery przez Angulary i Reacty aż do Vue, GraphQL czy TypeScriptu – javascript jest najszybciej rozwijającym się językiem programowania. Co roku tak wiele zmian, że nie sposób je wszystkie obserwować, dlatego przygotowałem listę technologii frontendowych, które warto obserwować w 2019.

Chatboty

Niekoniecznie konkretny framework, ale w ujęciu ogólnym rok 2019 będzie rokiem chatbotów. Wykorzystywane coraz bardziej ułatwiają nam życie oraz automatyzują kontakt z klientami.

GraphQL

Wiele osób uważa, że GraphQL wyprze REST API, ale według mnie obydwie te technologie nie muszą współzawodniczyć. GraphQL jest językiem zapytań, który pozwala developerom tworzyć bardziej konkretne zapytania do backendu w prosty sposób. Na pewno warto się nim zainteresować.

Vue.js

Największy konkurent Reacta i Angulara, Vue powoli podbija serca developerów. Ciągły rozwój zarówno przez twórcę, jak i przez społeczność tylko temu pomaga. W 2019 czekamy głównie na optymalizacje wydajności i animacji oraz stabilne API.

Next.js

Next.js jest minimalistycznym frameworkiem pozwalającym renderować po stronie serwera aplikacje napisane w React.js. Wykorzystuje przy tym biblioteki takie, jak Babel, Webpack czy wspomniany wcześniej React. Framework ten jest coraz częściej wykorzystywany, a jego rozwój na pewno będzie ciekawy.

Progressive Web Apps

Przeglądarki na telefonach potrafią coraz więcej, dlatego idea „Progressive Web Apps” jest coraz bardziej realna. Brak potrzeby tworzenia natywnych aplikacji na rzecz jednej strony sprawia, że w 2019 na pewno zobaczymy rozwój w tym kierunku.

React

Świetna biblioteka do tworzenia wyglądu aplikacji. Proste API sprawia, że zaczęcie pracy z Reactem jest łatwe i przyjemne. W 2019 jego rozwój na pewno będzie ciekawy, patrząc na ostatnio zaprezentowane hooki.

React Native

Bazujący na React.js framework do tworzenia aplikacji mobilnych w JS. Przyjemny do prostych aplikacji, ale wciąż ma problemy przy bardziej skomplikowanych zadaniach (zwłaszcza wersja na androida). 2019 rok przyniesie kolejne poprawki wydajności oraz nowe funkcje.

Angular 7/8

Świeżo wydany Angular 7 nie wniósł za dużo nowości, więc prawdopodobnie w 2019 roku czekają nas wielkie zmiany. Angular 8 ma zaprezentować nowy silnik renderowania, poprawki wydajności oraz uproszczenie API. Jak będzie – zobaczymy. Mam tylko nadzieję, że numery kolejnych wersji Angulara będą rosły wolniej niż mój wiek :-)

Myślisz, że coś jeszcze powinno trafić na listę ? A może z czymś się nie zgadzasz ? Daj znać w komentarzu.