Z czego się uczyć jako junior developer?
Z czego się uczyć jako junior developer?

Osoby zaczynające w IT często są przytłoczone ilością materiałów i stron. Dostępnych źródeł wiedzy, jak kursy czy poradniki, jest naprawdę dużo. Ich jakość jest różna. Skąd więc wiedzieć, z czego się uczyć? Skąd wiedzieć które materiały są wartościowsze? Przejrzałem dostępne na rynku opcje za Ciebie i przedstawiam ci najlepsze źródła, z których możesz się uczyć jako junior developer.

Książki

Pierwszym popularnym źródłem są książki. Moim zdaniem jest to bardzo dobre źródło nauki, o ile chcemy poznawać rzeczy, które istnieją na rynku minimum rok czy dwa. Problemem z książkami jest to, że jeżeli wychodzi coś nowego, to droga do napisania i początku sprzedaży książki o tym trwa minimum pół roku. W tym czasie ta wiedza może być już częściowo nieaktualna. Z tego powodu polecam książki jako źródło nauki podstaw. Moje rekomendacje:

Czysty Kod

Książka opowiadająca jak tworzyć dobry i czysty kod. Polecam każdemu, nie tylko junior developerowi.

Pragmatyczny programista

Podstawa drogi od juniora do seniora. Książka ta zawiera wiele porad jak być lepszym programistą, być gotowym na wyzwania, jak dobrze dobrać narzędzia do pracy i jak unikać pułapek programowania.

Seria You Don’t Know JS/Tajniki języka JavaScript

Według mnie najlepsza seria książek dla frontend developerów. Pokazuje, jak działa JS, co się dzieje pod spodem, jak unikać błędów i jak wykorzystać kruczki języka na swoją korzyść. Polecam z całego serca.

Zawód: Programista

Świetna pozycja dla osób zaczynających w IT. Opowiada o realiach zawodu, jak być lepszym programistą, jak się rozwijać i iść dalej. Gorąco polecam.

Kursy online

Kursy online są najpopularniejszym źródłem wiedzy w internecie. Można znaleźć kursy prawdopodobnie na wszystkie możliwe rzeczy. Chciałbym Ci polecić najlepsze moim zdaniem strony do nauki dla juniora:

Udemy

Dużo kursów, w tym też po polsku, oraz częste promocje pozwalające kupić dobre kursy, po około 40zł, a także wiele kursów darmowych. Polecam, jeżeli szukasz wiedzy z wielu obszarów.

Eduweb

Ogromna społeczność, wiele dobrych i merytorycznych kursów oraz wydawanie certyfikatów sprawia, że Eduweb jest jedną z najpopularniejszych stron z kursami w Polsce.

Videopoint

Platforma z kursami od Helionu zawiera wiele dobrych kursów w dobrej cenie. Kursy są głównie związane z programowaniem, tworzeniem aplikacji, projektowaniem stron WWW, tworzeniem gier, grafiką komputerową, fotografią, biznesem i rozwojem osobistym.

Pluralsight

Płatna platforma dająca dostęp do naprawdę świetnych kursów prowadzonych przez znane osoby. Często konto jest powiązane z subskrypcją Visual Studio, więc warto się zainteresować czy twój pracodawca nie ma możliwości założenia konta za darmo.

FreeCodeCamp

Moim zdaniem najlepsze miejsce na początek, jeżeli chodzi o naukę JavaScriptu. Kurs, w języku angielskim, połączony z zadaniami online, świetnie poprowadzony i dobrze udokumentowany.

Kursy stacjonarne

Istnieje wiele kursów stacjonarnych prowadzonych przez różne firmy. Polecam zapoznać się z ofertą w swoim mieście i poczytać opinie na internecie. Do tej grupy można zaliczyć również studia oraz bootcampy, ale tylko te które, uczą cię na miejscu z nauczycielami, a nie online. Jest to dobry sposób na poznanie wybranych zagadnień, o ile nie mamy problemu z zapłaceniem za nie lub mamy wystarczająco dużo czasu na nie. Ciężko mi tutaj coś polecić, gdyż oferta zależy od miasta, w którym mieszkasz.

Podsumowanie

Wybór środków do nauki jest spory, ale najważniejsze to zdecydować się na to, co ci pasuje, i zacząć programować. Jeżeli się uczysz programować, to musisz programować, i to dużo. Innej opcji nie ma. Można oglądać wiele kursów, czytać dużo książek, ale jeżeli na koniec dnia nie napisałeś ani jednej linijki kodu, to prawdopodobnie niczego się nie nauczyłeś. Żeby nauczyć się grać na gitarze, nie wystarczy oglądać najlepszych gitarzystów, trzeba grać. Z pływaniem tak samo, samo oglądanie zawodów nie nauczy cię pływać. Z programowanie jest dokładnie tak samo – żeby się nauczyć, trzeba tworzyć kod.

Jeżeli chcesz polecić inne źródła nauki – zapraszam do dyskusji w komentarzach 🙂

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here